Opetusalan ammattijärjestö OAJ:n jäsenilleen tekemän kyselyn mukaan 78 prosenttia opettajista vastustaa ehdotusta koululaisten kesälomien myöhentämisestä. OAJ kysyi asiaa jäsenkyselyllä, johon vastasi 17 557 opettajaa.
OAJ:n mukaan Suomen kiinnostavuus matkailumaana ja matkailuelinkeinon kannattavuus eivät ole kiinni koululaisten kesälomien myöhentämisestä.
– Pidän tavoitetta kasvattaa Suomen kiinnostavuutta matkailumaana kannatettavana. Mutta miten matkailualan vuosittainen liikevaihto lisääntyisi koululaisten kesälomien siirrolla myöhemmäksi, jos vanhempien lomien määrä ei kasva? Vanhempien kesälomathan eivät automaattisesti myöskään siirry elokuulle, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.
Koululaisten kesälomien myöhentäminen vaatisi koko koulutusjärjestelmän vuosirytmin muuttamista peruskoulusta korkeakouluihin. Siirto vaikuttaisi muun muassa ylioppilaskirjoitusten aikatauluihin sekä korkeakoulujen hakuaikoihin ja pääsykokeiden aikatauluihin.
Koululaisten kesälomien myöhentäminen vaatisi koko koulutusjärjestelmän vuosirytmin muuttamista peruskoulusta korkeakouluihin. Siirto vaikuttaisi muun muassa ylioppilaskirjoitusten aikatauluihin sekä korkeakoulujen hakuaikoihin ja pääsykokeiden aikatauluihin.
– Koulutusjärjestelmää ei pidä lähteä myllertämään vain matkailualan tarpeista lähtien. Opettajia kannattaa vahvasti kuunnella koulutusjärjestelmän muutoksissa, vaatii Murto.
Kyselyyn vastanneista opettajista 74 prosenttia arvioi oman työssä jaksamisensa kärsivän ja 63 prosenttia arvioi oppimistulosten laskevan, mikäli kesälomien alkua siirretään kesäkuun alusta myöhemmäksi. Vastaajista 82 prosenttia arvioi, että muutos vaikuttaisi kielteisesti koulujen työrauhaan.
Kevätlukukausi on syyslukukautta pidempi. Lomien siirtäminen lisäisi tätä eroa entisestään.
– Suhteettoman pitkä kevätlukukausi väsyttäisi niin oppilaita kuin opettajia ja heijastuisi kyselyn mukaan kaikkien jaksamiseen. Levottomuus ja häiriöt ovat jo nyt ongelma kouluissa, eikä niitä pidä kärjistää rakennemuutoksilla, jotka eivät lähde koulutuksesta käsin, päättää OAJ:n neuvottelujohtaja Petri Lindroos.
OAJ:n kesälomien siirtoa koskeva kysely lähetettiin 49 000 jäsenelle. Kyselyyn vastasi 17 557 peruskoulun ja lukion opettajaa.
• 78 prosenttia vastaajista ei kannattanut ajatusta loma-aikojen siirtämisestä.
• 73 prosenttia vastaajista arvioi muutoksen vaikuttavan heikentävästi työssä jaksamiseen.
• 83 prosenttia arvioi muutoksen heikentävän oppilaiden jaksamista.
• 82 prosenttia vastaajista arvioi muutoksen vaikuttavan negatiivisesti työrauhaan kouluissa.
• 63 prosenttia vastaajista arvioi siirron heikentävän oppimistuloksia.
• Kysely toteutettiin 6.3.–14.3.
• Kysely lähetettiin peruskoulun ja lukion opettajille.
Yhteyshenkilöt
Katarina Murto
Puheenjohtaja
OAJ
Puh: +358 50 568 9188
katarina.murto@oaj.fi
Petri Lindroos
Neuvottelujohtaja
OAJ
Puh: +358 40 821 3711
petri.lindroos@oaj.fi
Opetusalan Ammattijärjestö OAJ on työmarkkinajärjestö, joka valvoo koulutus-, kasvatus- ja tutkimusalan ammattilaisten etuja aina varhaiskasvatuksesta aikuiskoulutukseen.
_ _
Tiedotteen alkuperäinen julkaisuaika 18.3.2025 13.00