Akavan henkilöstön yhteystiedot

Tältä sivulta löydät Akavan toimiston henkilöstön yhteystiedot. Kaikki sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@akava.fi.

11.9.2019

Akavan puheenjohtaja

Sture Fjäder

Sture Fjäder

puheenjohtaja

sture.fjader@akava.fi

puh. +358 20 748 9401
puh. +358 400 609 717

Twitter: @Sfjder

Mervi Metz

Mervi Metz

puheenjohtajan assistentti

Tilaisuuksien järjestelyt, matkavaraukset

mervi.metz@akava.fi

puh. +358 20 748 9402
puh. +358 400 737 926

Akavan toimiston henkilöstö

Sini Asikainen

Sini Asikainen

assistentti

sini.asikainen@akava.fi

puh. +358 20 748 9423
puh. +358 400 452 730

Ulla Halonen

Ulla Halonen

pääkirjanpitäjä

Pääkirjanpito,
työterveysasiat

ulla.halonen@akava.fi

puh. +358 20 748 9429

Tomi Husa

Tomi Husa

asiantuntija

Akava Works,
tiedontuotanto

tomi.husa@akava.fi

puh. +358 20 7489 446
puh. +358 44 3664 011

Synnöve Hytönen

Synnöve Hytönen

sihteeri

Maakunnalliset
verkostot, ulkopuoliset alueelliset edustukset

synnove.hytonen@akava.fi

puh. +358 20 748 9432

Jaana Ignatius

Jaana Ignatius

palvelupäällikkö

Järjestäytyminen, järjestöjen yhteiset projektit, Akava-yhteisön koulutus, järjestötoiminta ja tapahtumat

jaana.ignatius@akava.fi

puh. +358 20 748 9428
puh. +358 40 700 2225

Twitter: @jaanaignatius

Arja Joivio

Arja Joivio

sihteeri

Talous ja hallinto, lausunnot, arkisto, kansainväliset järjestöt

arja.joivio@akava.fi

puh. +358 20 748 9405
puh. +358 50 341 4704

Paula Jääskeläinen

Paula Jääskeläinen

assistentti

Viestintä ja tiedontuotanto

paula.jaaskelainen@akava.fi

puh. +358 20 748 9421
puh. +358 50 329 0617

Helena Kallinen

Helena Kallinen

sihteeri

Talous ja hallinto,
vaikuttaminen,
tiedontuotanto

helena.kallinen@akava.fi

puh. +358 20 748 9416

Miia Kannisto

Miia Kannisto

johtava asiantuntija

Työelämän lainsäädäntö, työelämä- ja työvoimapoliittisen toimikunnan sihteeri, Akalex-verkoston vetäjä

miia.kannisto@akava.fi

puh. +358 20 748 9439
puh. +358 50 551 5292

Twitter: @miiakanto

Eeva Karhamo

Eeva Karhamo

viestinnän asiantuntija

Perhevapaalla

Risto Kauppinen

Risto Kauppinen

johtaja

Talous- ja hallintoasiat, järjestöhallinto, yhteistyökumppanuudet yhteisötasolla
risto.kauppinen@akava.fi

puh. +358 20 748 9414
puh. +358 400 529 029

Twitter: @mrkauppinen

Hanna-Maija Kause

Hanna-Maija Kause

johtava asiantuntija

Sosiaali- ja terveyspolitiikka, työsuojeluasiat, sosiaali- ja terveyspoliittisen toimikunnan sihteeri

hanna-maija.kause@akava.fi

puh. +358 20 748 9436
puh. +358 50 566 7949

Twitter: @HannamaijaK

Jyrki Kemppainen

Jyrki Kemppainen

viestintäjohtaja

Ulkoinen ja sisäinen viestintä, Akava Works, mediasuhteet

jyrki.kemppainen@akava.fi

puh. +358 20 748 9422
puh. +358 40 559 7196

Twitter: @KemppainenJyrki

Eugen Koev

Eugen Koev

pääekonomisti

Opintovapaalla

Veikka Kuusisto

Veikka Kuusisto

asiantuntija

Järjestäytyminen, tapahtumat, järjestäytymisen imagon edistäminen, jäsenhankkijaverkosto, jäseneksi.fi

veikka.kuusisto@akava.fi

puh. +358 20 748 9420
puh. +358 50 383 1497

Solja Lapilainen

Solja Lapilainen

sihteeri

Hallinto- ja järjestöasiat

solja.lapilainen@akava.fi

puh. +358 20 748 9413
puh. +358 40 530 6789

Sanna Leporanta

Sanna Leporanta

viestinnän asiantuntija

sanna.leporanta@akava.fi

puh. +358 44 741 6279

Twitter: @sannaleporanta

Susanna Luhtalampi

Susanna Luhtalampi

talous- ja henkilöstöhallinnon asiantuntija

Talous ja hallinto, maksuliikenne, laskutus

susanna.luhtalampi
@akava.fi

puh. +358 20 748 9430
puh. +358 45 633 4851

Ida Mielityinen

Ida Mielityinen

kehityspäällikkö

Järjestäytymisen tuki, Akavan järjestöllinen kehittäminen ja liittoyhteistyön tukeminen

ida.mielityinen@akava.fi

puh. +358 20 748 9412
puh. +358 50 594 0731

Twitter: @IdaMielityinen

Joonas Miettinen

Joonas Miettinen

tutkija

Akava Works, aineistojen ja tilastojen hankkiminen, analyysit, tutkijaverkosto

joonas.miettinen@akava.fi

puh. +358 20 748 9427
puh. +358 44 515 3511

Katri Ojala

Katri Ojala

johtava asiantuntija

Eläkkeet, lakisääteinen sosiaaliturva, sosiaalivakuutus

katri.ojala@akava.fi

puh. +358 50 593 8205

Twitter: @OjalaKatri

Markus Penttinen

Markus Penttinen

kansainvälisten asioiden päällikkö

Kansainvälinen yhteistyö, kansainvälisten linjausten valmistelu

markus.penttinen@akava.fi

puh. +358 20 748 9406
puh. +358 40 772 8861

Twitter: @PenttinenMarkus

Pekka Piispanen

Pekka Piispanen

johtaja

Vaikuttamisen toiminnon johtaminen, yhteiskunnallisen vaikuttamisen sekä edunvalvonnan johtaminen

pekka.piispanen@akava.fi

puh. +358 20 748 9403
puh. +358 40 544 0302

Twitter: @PekkaPiisp

Vesa Saarinen

Vesa Saarinen

tuottaja

Akava Works, tiedontuotannon ja tutkimuksen suunnittelu ja viestintä

vesa.saarinen@akava.fi

puh. +358 50 372 3473

Twitter: @vesa_5

Miika Sahamies

Miika Sahamies

erityisasiantuntija

Nuorten aikuisten edunvalvonta, toisen asteen koulutuspolitiikka, yhdenvertaisuus- ja maahanmuuttoasiat

miika.sahamies@akava.fi

puh. +358 20 748 9424
puh. +358 50 530 5366

Twitter: @miikasahamies

Lotta Savinko

Lotta Savinko

työelämäasioiden
päällikkö

Työelämäasioiden edunvalvonta ja vaikuttaminen, tasa-arvotyöryhmä, Eurocadres

lotta.savinko@akava.fi

puh. +358 20 748 9444
puh. +358 40 504 4356

Twitter: @LSavinko

Ritva Siikamäki

Ritva Siikamäki

verkkoviestinnän
asiantuntija

ritva.siikamaki@akava.fi

puh. +358 20 748 9437
puh. +358 50 341 4845

Twitter: @RSiikamaki

Elina Sojonen

Elina Sojonen

johtava asiantuntija

Koulutuspolitiikka; jatkuva oppiminen ja ammattikorkeakoulupolitiikka

elina.sojonen@akava.fi

puh. +358 44 582 7466

Twitter: @ElinaSojonen

Pasi Sorjonen

Pasi Sorjonen

pääekonomisti

Talouspolitiikan päällikkö, tiedontuotanto

pasi.sorjonen@akava.fi

puh. +358 20 748 9409
puh. +358 50 557 5271

Twitter: @PasiSSorjonen

Heikki Taulu

Heikki Taulu

ekonomisti

Työttömyysturva, työvoimapolitiikka, työllisyystilanteen seuranta

heikki.taulu@akava.fi

puh. +358 20 748 9433
puh. +358 50 361 2869

Anu Tuovinen

Anu Tuovinen

johtava asiantuntija

Elinkeino- ja yrittäjyyspolitiikka, alue- ja maakuntapolitiikka, Akavan maakuntavaikuttamisen organisointi

anu.tuovinen@akava.fi

puh. +358 20 748 9441
puh. +358 50 308 6943

Twitter: @anutuov

Emmi Venäläinen

Emmi Venäläinen

johtava asiantuntija

Koulutuspolitiikka; tiede- ja yliopistopolitiikka

emmi.venalainen@akava.fi

puh. +358 44 281 1234

Twitter: @EmmiVenalainen

Vesa Vuorenkoski

Vesa Vuorenkoski

yhteiskunta-asioiden
päällikkö

Osaaminen ja kasvu

vesa.vuorenkoski@akava.fi

puh. +358 20 748 9419
puh. +358 40 742 6082

Twitter: @vesavuorenkoski