Uusimmat tiedotteet
Uusimmat uutiset
Uusimmat uutiset Akavan liitoista
OAJ: Määräaikaisten opettajien asemaan vihdoin merkittävä parannus
14.4.2023
Moni määräaikainen opettaja kärsii kesätyöttömyydestä, joka heikentää merkittävästi toimeentuloa. OAJ on pitkään hakenut ratkaisua asiaan, ja pieniä parannuksia on saatu aikaan. Tänä keväänä saavutettiin vihdoin merkittävä parannus OVTES-sopimusalalla työskenteleville määräaikaisille opettajille. – Olen todella tyytyväinen, että saimme neuvoteltua vähintään 40 prosentin parannuksen menetetystä kesäkeskeytysajan palkasta maksettavaan korvaukseen, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.
Lue lisää »
AKY – Akavalaiset yrittäjät: Suomi nousuun: Työttömyysturvajärjestelmää kehitettävä – Kaiken työn tekemisen pitää olla kannattavaa
11.4.2023
Sosiaaliturvajärjestelmää tulee uudistaa siten, että kaikenlaisen työn tekeminen on kannattavaa. Järjestelmän pitää kannustaa itsensä työllistämiseen ja yrittämiseen. Tämä on tärkeää niin Suomen kilpailukyvyn edistämisen kuin myös yksittäisen kansalaisen tukemisen kannalta.
Lue lisää »
KTK Tekniikan Asiantuntijat: Teknisen sektorin henkilöstöpula ajaa kriittiset toiminnot kaaokseen
11.4.2023
Kuntaliitto teetti selvityksen Teknisen toimen asiantuntijoiden osaajapulasta kunnissa. Loppuraportti julkaistiin 28.3.2023.
Lue lisää »