Uusimmat tiedotteet
Akava: Työllisyystoimia on tehtävä nyt
9.12.2019
Akava painottaa, että monia ehdotuksia työllisyyden nostamiseksi on olemassa ja ne pitää ottaa käyttöön mahdollisimman nopeasti. Lisäksi on tarkasteltava pidemmällä aikavälillä työllisyyden kehittämisen kokonaisuutta. Akavan tavoitteena on 75 prosentin ylittävän työllisyysasteen saavuttaminen.
Lue lisää »
Akavan opiskelijoiden harjoittelubarometri: moni tekee harjoittelunsa edelleen palkattomasti
29.11.2019
Akavan opiskelijoiden tuore harjoittelubarometri kertoo, että korkeakouluopiskelijat pitävät harjoittelua tärkeänä osana opintoja. Sekä ammattikorkeakoulu- että yliopisto-opiskelijat arvioivat työnantajien suhtautuvan myönteisesti harjoitteluihin. Harjoittelun palkattomuus ja harjoittelukäytäntöjen vaihtelevuus nousivat esiin epäkohtina. Kaikista pakollisista harjoitteluista vain 39 prosenttia on palkallisia.
Lue lisää »
Akavan Fjäder: Sosiaaliturva, verotus ja osaaminen vaativat toimenpiteitä
26.11.2019
Akavan puheenjohtaja Sture Fjäder korosti liittokokouspuheessaan tulosvastuullisen kolmikannan merkitystä työllisyyden edistämisessä.
Lue lisää »
Uusimmat uutiset
Uusimmat uutiset Akavan liitoista
Ylemmät Toimihenkilöt YTN: Suomi ansaitsee kestävän ja toimivan työmarkkinamallin
16.10.2023
Ylemmät Toimihenkilöt YTN:n 50-vuotispäivänä työ ylempien toimihenkilöiden työsuhteen ehtojen ja ansioiden kehittämiseksi on ajankohtaisempaa kuin pitkiin aikoihin. Työlainsäädäntöön ja sopimusjärjestelmään ajetaan muutoksia, jotka heikentävät suomalaisille tärkeää sopimisen kulttuuria. Vaikka kaikki hallitusohjelman työelämäuudistukset eivät välittömästi näkyisi ylempien toimihenkilöiden arjessa, tulevaisuudessa niiden vaikutukset ansio- ja työsuhteen ehtojen kehittymiseen olisivat merkittäviä.
Lue lisää »
Ekonomistit: Suomen teollisuuden kilpailukyky säilynyt hyvänä
12.10.2023
Suomen teollisuuden kilpailukyky on säilynyt hyvänä ja jopa parantunut. Tavanomaista suuremmat palkankorotukset eivät ole haitanneet yritysten kilpailukykyä tai kannattavuutta tänä vuonna.
Lue lisää »
Tieteentekijöiden Liitto: Hallituksen kaavailemat muutokset työlainsäädäntöön heikentävät tutkimus- ja opetushenkilökunnan asemaa
3.10.2023
Orpon hallituksen suunnitelmat määräaikaisten työsuhteiden perusteiden höllentämisestä yhdistettynä ansiosidonnaisen työssäoloehdon pidentämiseen uhkaavat jättää tutkimus- ja opetushenkilökunnan työttömyysturvan väliinputoajiksi.
Lue lisää »