Uusimmat tiedotteet
Akava: Työntekijän irtisanomissuoja heikkenemässä alle 20 henkilöä työllistävissä yrityksissä
5.7.2018
– Hallituksen päätös viedä eteenpäin kyseistä muutosta ei ole perusteltua, koska vaikutukset työllisyyteen ovat vähäiset. Nykyinen lainsäädäntö irtisanomisten osalta on mielestäni riittävä. Lisäksi riskinä on, että kynnys yritysten kasvulle nousee. Yrityskoko on esityksessä määritelty aivan liian korkealle. Toivon, että lausuntokierrokselle lähtenyt lakiesitys vedetään pois valmistelusta, sanoo Akavan puheenjohtaja Sture Fjäder.
Lue lisää »
Vuosilomalakiin tulossa viimein EU-tuomioistuimen edellyttämät muutokset
4.7.2018
Pitkälle sairauslomalle joutuvan työntekijän tilanne parantuu, kun lakimuutosta valmistelleen työryhmän esittämät muutokset turvaavat työntekijän oikeuden neljän viikon palkalliseen vuosilomaan sairaudesta tai kuntoutuksesta johtuvasta poissaolosta huolimatta. Lakiesitys on lähtenyt lausuntokierrokselle tänään.
Hallituksen esityksessä ehdotetaan uutena asiana, että vuosilomaan lisätään täydentäväksi elementiksi lisäpäiviä sairausloman ajalta. Työntekijälle kertyy lisäpäiviä niiltä osin, kun
Lue lisää »
Akava: Uuden liikesalaisuuslain mukaan työntekijällä on oikeus kysyä neuvoa ammattiliitostaan ongelmatilanteissa
28.6.2018
– Akava pitää hyvänä, että liikesalaisuuslaki on säädetty. Uuden lain avulla olisi voitu selkeyttää liikesalaisuuksia koskevaa epäselvää lainsäädäntöä, mutta se jättää työntekijöiden salassapitovelvollisuuden laajuuden ja keston epäselväksi, toteaa Akavan vastaava lakimies Vesa Vuorenkoski.
– Myönteistä on se, että eduskunnan hyväksymän lain mukaan työntekijällä on oikeus turvautua ammattiliiton apuun, jos
Lue lisää »
Uusimmat uutiset
Uusimmat uutiset Akavan liitoista
Keskolla mittavat muutosneuvottelut, irtisanominen uhkaa yli sataa asiantuntijaa
19.1.2023
Huipputulosta tahkoava Kesko Oyj on käynnistänyt lähikuukausina useita muutosneuvotteluita, joiden piirissä on yhteensä noin 800 ylempää toimihenkilöä. Irtisanominen uhkaa noin 133 asiantuntijaa.
Lue lisää »
Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö JUKO: Neuvottelut yliopistojen 34 000 palkansaajan tämän vuoden palkoista alkoivat tiistaina
18.1.2023
Neuvottelut yliopistojen kuluvan vuoden palkankorotuksista ovat käynnistyneet tiistaina 17. tammikuuta. Yhteensä ne koskevat 34 000:ta palkansaajaa.
Lue lisää »
Ylemmät Toimihenkilöt YTN: YTN aloittaa painostustoimet kahdella sopimusalalla
17.1.2023
YTN antoi lakkovaroituksen kolmen päivän lakosta noin kymmeneen teknologiateollisuuden sopimusalan yritykseen 1.–3. helmikuuta. Lakon piirissä on noin 5 000 ylempää toimihenkilöä.
Lue lisää »