Tiedotteet ja uutiset

Tällä sivulla on käytettävissä Akavan tuoreimmat tiedotteet ja uutiset sekä Akavan liittojen uusimmat uutiset.

9.2.2024

Uusimmat tiedotteet

Uusi raportti: Maahanmuuton pattitilanne ratkaistava maahanmuuton yhteiskuntasopimuksella

Maahanmuutto on Suomelle sekä ongelma että täysin välttämätön ratkaisu. Siksi tarvitaan maahanmuuton yhteiskuntasopimus, esittävät Osmo Soininvaara ja Jussi Pyykkönen Keskuskauppakamarin ja Akava Worksin tilaamassa raportissa ”Maahanmuuton yhteiskuntasopimus”. Yhteiskuntasopimus rakentuisi pisteytysmallista ja työnhakuviisumista, humanitaarisen maahanmuuton painopisteiden muuttamisesta sekä kotoutumisen kannusteiden uudistamisesta.
Lue lisää »

Akava: Kasvutyöryhmä jätti ansiotuloverotuksen huomiotta

Risto Murron johtama työryhmä, joka julkaisi tänään raporttinsa, toteaa aivan oikein, että yritykset ja ihmiset tekevät talouskasvun. Siihen nähden oli erikoista, että työryhmä ei ottanut kantaa ansiotuloverokseen, vaan nosti perintöverotuksesta luopumisen yhdeksi tärkeimmistä verokeinoista. Ansiotuloverotuksen keventäminen myös korkean osaamisen työssä olisi kannustavampi ja parempi ratkaisu kasvun edistämiseksi.
Lue lisää »

Laaja joukko järjestöjä: Suomen talouden kasvu vaatii lisää korkeakoulutettuja osaajia

Hallituksen puoliväliriihessä on kova paine löytää toimia talouskasvun vahvistamiseksi Suomelle. Järjestöt toteavat yhteiskannanotossaan, että koulutustason nosto on yksi ilmiselvä keino kasvun vauhdittamiseksi, jota tulisi pikaisesti hyödyntää. Järjestöt vaativat, että koulutus- ja osaamistason nostamiseksi muodostetaan hallituskaudet ylittävä, pitkäjänteinen suunnitelma, jolla sitoudutaan vahvistamaan pysyvästi koulutuksen rahoitusta ja resursseja.
Lue lisää »

Uusimmat uutiset

Uusimmat uutiset Akavan liitoista